Kad pavasaris ir klāt, daba mostas no ziemas miera. Arī ziemas rapši sāk atgūt savu dzīvotspēju. Kā saglabāt spēcīgi attīstītus rapša sējumus, vienlaikus novēršot pāraugšanu? Lai to panāktu, arvien lielāka uzmanība jāpievērš šķirnes izvēlei, sējas laikam un izsējas normai. Devāmies apskatīt, kā šķirnes ir pielāgojušās šiem izaicinājumiem, attīstot īpašības, kas palīdz tām veiksmīgi izdzīvot un turpināt augt.
Latvijā un Lietuvā rapša lauki izskatās atšķirīgi – viens no galvenajiem iemesliem tam ir garais rudens un siltā ziema, kas nesusi ne mazums izaicinājumu.
Lietuvā ziemas rapsis izskatās lieliski – augi saglabājuši kompaktu augšanas punktu un minimālus lapu zudumus. Lietuvas izmēģinājumos novēroti intensīvāki stublāja smecernieka bojājumi un sakņu augoņu izplatība. Atšķirībā no situācijas Latvijas laukos, Lietuvas izmēģinājumos tika novērota kāpostu balteņa (Pieris brassicae) postījumi rudens periodā, kas veicināja lielāku rapša lapu bojāeju ziemas periodā.
Situācija Latvijas izmēģinājumos ir līdzīga, jo mūsu – DEKALB® šķirnes, pateicoties to īpašībām, veiksmīgi pārziemojušas. Šķirnes, kurām raksturīga lēna pavasara attīstība, to pilnībā apliecina – augšanas punkti ir kompakti, bet sazarojums spēcīgs. Novērojama tendence, ka Latvijas izmēģinājumos rapša sakņu kakli izskatījās veselīgāki un spēcīgāki.
DK Expose – lēna pavasara attīstība un lēna stublāja pagarināšanās, bet spēcīgs sakņu kakls, kas pasargā no vēlo pavasara salnu riska.